Android Batarya Kalibrasyonu

Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır


 Bugün sizleri Android telefonların  çoğunda mevcut olan batarya problemi, yani şarjın çabuk bitmesi derdinden kurtaracağım. Vereceğim bilgiler tamamen kendimce denenmiş ve kesin sonuca ulaşmış bilgilerdir.

 Eğer sizde telefonunuzun şarjının ilk aldığınız günlerdeki kadar dayanmadığını ve çabucak bittiğini farkettiyseniz yeni bir batarya almadan önce mutlaka bu yöntemleri deneyin. Şahsen ben bu yöntemlerle ortalama %30 pil tasarrufu sağlıyorum. Peki batarya neden bir süre sonra işlevini tam olarak yerine getiremez ve çabuk tükenir?
Android-batarya-kalibrasyonu

 1. Telefonumuz açılırken veya kapanırken şarj cihazını takıp çıkartırız.
 2. Elektronik ürünleri kurcalamayı seviyorsak telefonumuzu rootlarız ve custom romlar yükleriz.
 3. Telefonumuzun deep sleep yani derin uyku'ya geçmesini engelleyen programlar yükleriz.

 Bunlar genellikle eski model, mtk chipset'li telefonlarda bataryanın düşmanıdır fakat hiçbiri çözümsüz değildir.

 Örneğin ben iki yıldır General Mobile Discovery kullanıyorum. Telefonumu en azından elli kez formatlamışımdır. Rootsuz telefon kullanmayı hiç sevmem, şarja istediğim zaman takar çıkarırım ve merak ettiğim herşeyi telefona yüklemezsem içim rahat etmez. Tabi bunları yaparken sık sık kalibrasyona ihtiyacım oluyor.

 Sizde herhangi bir sebepten dolayı şarjınızın çabuk bittiğini farkettiyseniz veya düşünüyorsanız anlatacağım yöntemleri eksiksiz olarak yapın ve bu dertten kurtulun. Telefonunuz rootlu ise her iki yöntemide deneyebilirsiniz. Eğer root nedir bilmiyorum diyorsanız sadece yöntem 1'i uygulayın.

 Bunun için bataryayı 3 kez yerinden almanız gerekecek. Bataryanız sabit ise bununla hiç uğraşmayın, çünkü telefonu rootlamak düşündüğünüz kadar zor değil ve orjinal romunu yüklediğinizde tekrar garanti kapsamına sokabilirsiniz. (süresi varsa)En azından General Mobile Discovery için böyle. Root konusunu bir başka yazımda deteylıca anlatacağım. Aceleniz varsa cihaz modelinizin yanına root ekleyerek google 'da aratabilirsiniz.
Takıldığınız birşey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.


Yöntem 1 (Bataryası Sökülen Telefonlar için)


 Şimdi telefonu dört seferde şarj edeceğiz,yani sıfırdan yüze kadar en az dört kez bataryayı sökmemiz gerekecek ve telefonu hiç açmayacağız. Adım adım uygulamaya geçelim isterseniz. 1. Telefonunuzu şarjı bitene kadar kullanın ve telefon kapandığında kapağını açın.
 2. Bataryayı sökün ve 5 dakika bekleyin.
 3. Bu 5 dakika içinde mümkün olduğu kadar güç düğmesine basılı tutun.
 4. Bataryayı takıp telefonu açmayı deneyin,açılırsa tekrar şarjı bitene kadar kullanın.
 5. Bu işlemleri batarya tamamen bitene kadar yapın.

Batarya Tamamen Bittiğinde


 1. Batarya bittiğinde şarja takın ve en az 30 dakika olunca çıkarın.Bataryayı sökün ve en az on dakika bekleyin.
 2. Bataryayı takın ve şarja takın, en az 30 dakika olunca çıkarın.Bataryayı sökün ve en az on dakika bekleyin.
 3. Bu işlemleri batarya tam dolana kadar yapın.
 4. %100 olduğunda telefonu açın,10 dakika daha şarj edin. Hepsi bu kadar.

Bataryayı her söküp taktığınızda telefonunuz şarj değerini farklı gösterebilir.Bu bir sorun çıkarmaz.

Yöntem 2 (Rootlu Telefonlar Için)


 Rootlu telefonlarda bataryayı sökmemize hiç gerek kalmadan bu işi halledeceğiz. Yapmamız gereken tek şey Google play store dan Advanced battery calibrator adlı uygulamayı indirip dikkatli bir şekilde kalibrasyon yapmak. Şarjınızın %20 den az olduğunda uygulamanızı öneririm. Uygulamayı buradan indirip telefonunuza kurabilirsiniz.

1. Uygulamayı açın ve root izni isterse evet deyin. İlk olarak karşınıza alttaki gibi bir ekran gelecek. Burada en alttaki calibrate now yazısına tıklıyoruz.

Android-batarya-kalibrasyonu

 2. Burada, kalibrasyon başlayacak,bittikten sonra telefonunuzu kapatıp tam şarj etmeyi unutmayın diyor. Yes deyip geçelim.


Android-batarya-kalibrasyonu

 3. Burada, kalibrasyon tamamlandı uygulamaya puan verirseniz mutlu olurum diyor. Şimdilik iptal diyelim, dilerseniz işiniz bittiğinde Google play ı açıp puan verebilirsiniz.


Android-batarya-kalibrasyonu

 4. Burada kalibrasyon başarıyla tamamlandı, telefonu kapatıp tam şarj yapmayı unutmayın diyor. Shutdown now yazısına tıkladığınızda telefon kapanacak ve %100 dolana kadar sakın çekmeyin. Batarya tamamen dolduktan sonra telefonu açıyoruz ve bir dakika bekleyip fişten çekiyoruz.


Android-batarya-kalibrasyonu


 Bu günlük sizlere anlatacaklarım bu kadar. Kalibrasyon işlemimiz bittiğine göre artık rahat rahat telefonumuzu kullanabiliriz. Sizde benim gibi Android kişiselleştirme konusuna meraklıysanız Android Arayüz Değiştirme başlıklı yazımıda okumanızı öneririm. Yazımı faydalı buluyorsanız lütfen sosyal medyada paylaşın. Android hakkında çözemediğiniz bir şey olursa hiç çekinmeden yorum yazabilirsiniz. İyi günler


Takip Et :
facebook tweeter linked in you tube rss


YorumlarEmoticon